Description
Mesmerizing natural quartz beads shimmer handsomely across the length of this stylish men's bracelet. Fashioned in 18K yellow gold-plated sterling silver, the 8.75-inch bracelet secures in place with a lobster clasp. The signature "E" is stamped on the clasp to identify each piece as part of the 1933 by Esquire men's collection.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Multi-Color |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.00 X 8.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium Color | Black |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.75 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.75 inches |
| Width | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Le Vian Chocolate Diamond Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold 1KQRo3kD
- $2,309.99 $90.50
Save: 96% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver 7" 0hJra4uV
- $825.00 $97.50
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Heishi Bracelet Sterling Silver - Small 2qwDmGfx
- $595.00 $99.00
Save: 83% off
- Polished Fancy Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" kfMvp1Ce
- $719.99 $98.50
Save: 86% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold qgVab0eM
- $1,999.99 $99.50
Save: 95% off
- Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold Y1GOhUlS
- $1,800.00 $93.00
Save: 95% off
- San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" DNT1OAdH
- $1,699.99 $98.50
Save: 94% off
- John Hardy Legends Naga 5MM Station Bracelet in Silver and 18K Gold, Large lOUWEZbq
- $750.00 $90.00
Save: 88% off













