Description
A heart-shaped amethyst forms the colorful center of this lovely necklace for her. Swirls of 10K rose gold accented with round diamonds complete the pendant, which sways from an 18-inch Singapore chain that secures with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
Stone Shape | Heart-Cut |
| Stone Size | 7 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion Necklace |
| Necklace Length | 18 inches |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Singapore |
| Necklace Height x Width | 19.75 x 15.75 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 18 inches |
| Width | 15.75 mm |
| Height | 19.75 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Singapore |
Recommended Products
- Heart Necklace Sterling Silver p8MCabtC
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Heart Swirl Locket Necklace Sterling Silver RrJknc2o
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Peridot Heart Necklace 14K Yellow Gold S64bRuzL
- $149.99 $90.50
Save: 40% off
- Natural Amethyst Heart Bar Necklace 10K Rose Gold 17" gKWnNYxQ
- $599.99 $95.50
Save: 84% off
- Natural Garnet Heart Necklace 1/20 ct tw Diamonds 10K Rose Gold 18" yjzMebYi
- $449.99 $97.00
Save: 78% off
- Lab-Created Ruby Heart Necklace 10K Yellow Gold 18" Rds5fYRQ
- $499.00 $93.00
Save: 81% off
- Natural Yellow Sapphire Heart Pendant Necklace 10K Yellow Gold 17" OL618rjE
- $599.99 $99.00
Save: 83% off
- Mother/Daughter Necklaces Heart with Rose Sterling Silver 98xIHuQy
- $159.99 $96.00
Save: 40% off














