Description
Graceful swirls of sterling silver wrap around a round amethyst, with sprinkles of diamond accents above and below, in this pretty necklace for her. Styled in sterling silver, the pendant sways from an 18-inch rope chain that secures with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 5 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion Necklace |
| Necklace Length | 18 inches |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Necklace Height x Width | 8.25mm x 22.00mm mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 18 inches |
| Width | 22 mm |
| Height | 8.25 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
Recommended Products
- Lab-Created Sapphire & Lab-Created Opal Necklace Sterling Silver Kou9qsTf
- $129.99 $92.50
Save: 29% off
- Le Vian Natural Amethyst Necklace 3/8 ct tw Diamonds 14K Vanilla Gold 7VmrI08T
- $1,799.99 $98.50
Save: 95% off
- Natural Blue Topaz & Lab-Created White Sapphire Pendant Necklace 10K White Gold 18" C86ck1FI
- $529.99 $98.00
Save: 82% off
- Shy Creation Sapphire Necklace with Diamonds 14K White Gold SC55002751 b9PrefBO
- $525.00 $95.50
Save: 82% off
- Juliette Maison Natural Blue Zircon Pendant Necklace 10K Yellow Gold 1zhur3I6
- $329.99 $91.00
Save: 72% off
- Natural Garnet Necklace 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver XKhO0crc
- $149.99 $99.00
Save: 34% off
- John Hardy Legends Sapphire Necklace 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver 9mfFfWXk
- $750.00 $95.00
Save: 87% off
- Natural Emerald Marquise Necklace 14K White Gold 18" 4xbw4LJQ
- $849.99 $92.50
Save: 89% off












