Description
Clusters of fiery round diamonds envelop shimmering stations in this irresistible women's bolo bracelet. Fashioned in 10K rose gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7-inch round wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 7.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 7.8 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Italia D'Oro Pierced Bangle Bracelet 14K Yellow Gold S1N2u3pj
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- Butterfly Anklet 14K Two Tone Gold S7gzleSS
- $599.99 $92.50
Save: 85% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K Rose Gold wu7YXMnB
- $399.99 $92.00
Save: 77% off
- Dangle Heart Bracelet 10K Yellow Gold 7.5 Length Yih5KEZo
- $699.99 $98.50
Save: 86% off
- Marco Dal Maso Men's Thin Blue Leather Bracelet Sterling Silver 8" tcsdqAjg
- $138.00 $97.00
Save: 30% off
- John Hardy Classic Chain Natural Moonstone Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large 70BNcNUD
- $795.00 $92.00
Save: 88% off
- Marco Dal Maso Ulysses Men's Marine Link Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold-Plated 8" dtDySCXu
- $202.00 $98.50
Save: 51% off













