Description
Shimmering diamonds line a small infinity symbol woven in the center of a larger symbol in this sterling silver bolo bracelet. Round wheat chain sides join the center and slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The diamonds total 1/10 carat in weight.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 7.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 7.8 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" hsAFaGky
- $1,149.99 $98.50
Save: 91% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" kPOexyyV
- $1,699.99 $93.50
Save: 94% off
- Lab-Created Emerald Tennis Bracelet 10K Yellow Gold Ealhka3q
- $999.99 $95.00
Save: 90% off
- Mesh Stretch Bracelet 14K Yellow Gold djZaay87
- $349.99 $91.00
Save: 74% off
- John Hardy Classic Chain 10.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large Obw6fwqX
- $1,450.00 $91.50
Save: 94% off
- John Hardy Classic Chain Heishi Bracelet Sterling Silver - Small 2qwDmGfx
- $595.00 $99.00
Save: 83% off
- Men's Box Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 5Y1Sp8Np
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Children's ID Heart Bracelet 14K Yellow Gold 6" SEhrLRWX
- $399.99 $97.00
Save: 76% off












