Description
Wonderfully sophisticated, this Figaro chain anklet is perfect alone or layered with other anklets. Fashioned in sterling silver, the 10-inch chain secures in place with a lobster clasp and the chain is approximately 2.85mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 10 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Figaro |
| Bracelet Width | 2.85 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 10 inches |
| Width | 2.85 mm |
| Height | 2.85 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Figaro |
Recommended Products
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet Sterling Silver wUD8Z0of
- $375.00 $95.00
Save: 75% off
- Butterfly Anklet 14K Two Tone Gold S7gzleSS
- $599.99 $92.50
Save: 85% off
- John Hardy Natural Black Spinel & Natural Black Sapphire Bracelet Sterling Silver F98MOpjP
- $795.00 $96.50
Save: 88% off
- Greek Key Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" Length iBOhY8K7
- $899.99 $99.00
Save: 89% off
- Ohio State University Anklet Sterling Silver 9" WhkdRd9W
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Hematite Bead Bolo Bracelet Stainless Steel BZyEhPgE
- $179.99 $91.50
Save: 49% off
- Pnina Tornai Black Diamond Bangle Bracelet 2 ct tw Round 14K Rose Gold G1cATGyl
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off
- Stella Valle Letter E Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass 5R54wskU
- $39.20 $31.36
Save: 20% off












