Description
This iconic men's bracelet from the John Hardy Classic Chain Collection honors the tradition of handweaving established by our artisan collective in 1975. Fashioned in sterling silver, the multi-layer wrap bracelet secures with a fish hook clasp that is detailed with subtle classic chain design. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 7.25 to 7.75 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 21.81 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 21.81 inches |
| Width | 9 mm |
| Height | 9 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Diamond-Cut Valentine Bracelet 14K White Gold 7.5" 8sEgUuBV
- $259.99 $95.50
Save: 63% off
- Rectangle ID Bracelet 14K Yellow Gold kx1mKYDM
- $449.99 $98.00
Save: 78% off
- High-Polish Cross Anklet 14K Yellow Gold 9" DN51bTKj
- $549.99 $94.50
Save: 83% off
- High-Polish Mariner Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" 7S8L6Suw
- $1,499.99 $96.00
Save: 94% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bead Bracelet Sterling Silver nfTCaWJp
- $495.00 $92.00
Save: 81% off
- Italia D'Oro Men's Square Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" rFKHAJWf
- $5,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Aquamarine Bracelet Diamond Accents Sterling Silver p7DL5QGm
- $399.99 $93.50
Save: 77% off
- John Hardy Dot Slim Chain Bracelet Sterling Silver KUFj9UPT
- $450.00 $91.00
Save: 80% off













