Description
This refined men's Cuban link bracelet features powerful curb chain links embellished by brilliant, pavᄄᆭ-set round diamonds totaling 1 carat in weight. Fashioned in 10K two-tone gold, the 8.5in curb chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cuban |
| Bracelet Width | 8.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 8.8 mm |
| Height | 8.8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cuban |
Recommended Products
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Small 2M78WnhA
- $325.00 $99.00
Save: 70% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold imLzdiua
- $7,499.99 $97.50
Save: 99% off
- Men's Black Cord & Leather Bracelet Stainless Steel 8.5" YwbQriu7
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- High-Polish Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" duqPxwJU
- $999.99 $92.50
Save: 91% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Large 1v4fCBxt
- $2,400.00 $90.50
Save: 96% off
- Men's Foxtail Chain Bracelet Two-Tone Stainless Steel 8.5" BR0eZeVh
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- 1933 by Esquire Men's Natural White Topaz & Natural Black Spinel Bracelet Sterling Silver 036NEjrT
- $499.99 $95.50
Save: 81% off
- Curb/Paperclip Bracelet 14K Yellow Gold 6" MUQpjYrW
- $699.99 $99.00
Save: 86% off














