Description
Brilliant round diamonds envelop the top of this luxurious men's curb link bracelet. Fashioned in sterling silver, the total diamond weight is 1/2 carat and the 8.25-inch bracelet secures in place with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 3.56 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.25 inches |
| Width | 3.56 mm |
| Height | 12.21 mm |
| Clasp Type | Tongue |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- John Hardy Legends Naga 5MM Station Bracelet in Silver and 18K Gold, Large lOUWEZbq
- $750.00 $90.00
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet 1/5 ct tw Diamonds Sterling Silver CYc3ZqKw
- $1,550.00 $93.50
Save: 94% off
- Fancy Link Bracelet 14K Yellow Gold t5UGyoYv
- $999.99 $98.50
Save: 90% off
- Diamond Tennis Bracelet 6-1/2 ct tw Round-cut 14K White Gold zVyiWxT9
- $12,999.99 $98.50
Save: 99% off
- Bead Bracelet White Enamel 14K Yellow Gold 7.5" tNlue4AG
- $169.99 $93.50
Save: 45% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.0mm 8" lDCb48OL
- $3,999.99 $92.00
Save: 98% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold LhlRmmE3
- $6,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Heart Bracelet Sterling Silver hVtQRLvU
- $69.99 $55.99
Save: 20% off














