Description
This stylish women's bolo bracelet features a row of brilliant round diamonds punctuated by a stunning natural emerald in the center. Crafted in 10K white gold, the round wheat chain sides easily slide through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The total diamond weight of the bracelet is 1/6 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/6 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 4 X 3 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 4.5 mm |
| Height | 4.5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Diamond-Cut Triple Rope Bracelet 14K Yellow Gold 7" 2n7sV7Rv
- $1,099.99 $99.00
Save: 91% off
- Men's Two-Layer Chain Bracelet Stainless Steel VMZSxyNT
- $129.99 $94.00
Save: 28% off
- Pnina Tornai Diamond Bracelet 5 ct tw Round/Pear-shaped 14K White Gold tvW4Iojj
- $6,999.99 $97.50
Save: 99% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 carat tw Round Sterling Silver xZz7540F
- $1,500.00 $92.00
Save: 94% off
- Polished Curb Link Bracelet Sterling Silver icRZLCCR
- $249.99 $92.50
Save: 63% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold FusfDEXY
- $469.99 $94.00
Save: 80% off
- Figaro Chain Anklet Sterling Silver o7zEyii8
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- North Carolina State University Leather Bracelet Sterling Silver 7" NogxoJId
- $119.99 $95.99
Save: 20% off













