Description
Mesmerizing pear-shaped natural peridot gemstones are nestled by dazzling lab-created white sapphire in this beautiful women's bracelet. Fashioned in sterling silver, the bracelet secures in place with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 6.00 X 4.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Black Enamel Sterling Silver 8" 7bp9ZjCI
- $253.00 $94.50
Save: 63% off
- Heart Anklet Sterling Silver 9.5 Length OKe58aFr
- $74.99 $59.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 3/4 ct tw Round-cut Sterling Silver ckIsKfcT
- $664.99 $99.00
Save: 85% off
- Le Vian Diamond Bracelet 1-7/8 ct tw Round 14K Honey Gold 7" qBStD60U
- $4,999.99 $94.00
Save: 98% off
- Men's Black Cultured Freshwater Pearl Bracelet Sterling Silver 9" kUozDoLE
- $150.00 $96.00
Save: 36% off
- Mom Heart Bracelet 1/10 ct tw Diamonds Sterling Silver VxCPnuWQ
- $299.99 $92.50
Save: 69% off
- Scripted Monogram Bracelet rphMwkqG
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Lab-Created Ruby & Lab-Created White Sapphire Bangle Bracelet 10K White Gold XGqzGUg5
- $899.99 $96.50
Save: 89% off













