Description
Oval aquamarines and diamond-accented sterling silver links give this 7.25-inch bracelet fresh color and sparkle. The bracelet secures with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Aquamarine |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6 X 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Natural Pink Tourmaline Bolo Bracelet Sterling Silver, Small-Medium yCfKFPEA
- $995.00 $95.50
Save: 90% off
- Men's Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.4mm 8" vBExoFDt
- $3,999.99 $97.50
Save: 98% off
- Domed Omega Bracelet 14K Yellow Gold 7" 4.0mm z8RFFzLz
- $1,400.00 $92.50
Save: 93% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 18K White Gold E5H7ZarD
- $16,999.99 $94.00
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain Cultured Freshwater Pearl Bracelet Sterling Silver - Medium ND6LS527
- $995.00 $91.00
Save: 91% off
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold nwVkZZmX
- $5,199.99 $90.50
Save: 98% off
- Swirl Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" Length ifSU9WX4
- $999.99 $92.00
Save: 91% off
- Natural Emerald Bangle Bracelet 1/4 ct tw Diamonds 14K White Gold kVf3NtuX
- $2,299.99 $98.50
Save: 96% off












