Description
Oval aquamarine nestle between sterling silver swirls accented by diamonds in this timeless bracelet for her. The 7-inch bracelet secures with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Aquamarine |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6 X 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Oval |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 7.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 7.4 mm |
| Height | 7.4 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Bamboo 4MM Bracelet in Silver, Medium utquwiGO
- $550.00 $90.00
Save: 84% off
- John Hardy Bamboo Flex Cuff Bracelet Natural Black Sapphire & Black Spinel Sterling Silver, Medium PTciRTjR
- $1,895.00 $91.00
Save: 95% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round 14K Yellow Gold 8kEGFpit
- $2,999.99 $97.00
Save: 97% off
- Disk Anklet 14K Yellow Gold 9" GFPO2Cna
- $329.99 $94.00
Save: 72% off
- Men's Woven Black Leather Bracelet 14K Yellow Gold 9" COgOh4VF
- $2,000.00 $99.50
Save: 95% off
- Comfort Curb Anklet 14K White Gold 10" 0E3P4ejp
- $499.99 $91.00
Save: 82% off
- Polished Fancy Link Bracelet Sterling Silver D6vgtFLw
- $379.99 $96.00
Save: 75% off
- John Hardy Classic Chain Natural Garnet Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large iwhyGoar
- $895.00 $93.00
Save: 90% off














