Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this timeless women's tennis bracelet from the Martini Collection. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 8 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 8 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 4.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 4.6 mm |
| Height | 3.25 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 3-1/2 ct tw Round 14K White Gold ALBzkLZu
- $3,799.99 $98.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain Pull Through Bracelet, Silver, Hammered Gold, Small - Medium bmBku7xu
- $495.00 $99.50
Save: 80% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 8.5" hCaN05Wj
- $2,249.99 $99.00
Save: 96% off
- 1933 by Esquire Men's Natural Blue Tiger's Eye & Natural Onyx Bracelet Sterling Silver drr5ZmrX
- $249.00 $93.50
Save: 62% off
- Heart Bangle Sterling Silver 14K Rose Gold Accents A9v7tpcy
- $319.99 $95.50
Save: 70% off
- Pesavento DNA Spring Bracelet Sterling Silver/Ruthenium-Plated CzOxddam
- $385.00 $98.00
Save: 75% off
- Diamond-Cut Beaded Station Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Adj wmJAKiUy
- $349.99 $93.00
Save: 73% off
- Oval Mirror Link Anklet 14K Yellow Gold KTIDxCrf
- $249.99 $98.00
Save: 61% off












