Description
This extraordinary women's tennis bracelet features breathtaking round diamonds with an amazing total diamond weight of 7 carats. Fashioned in 18K white gold, the 7-inch bracelet is secured in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 7 |
Color | I |
Clarity | VS2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 18K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 5.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.3 mm |
| Height | 5.3 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Beaded Anklet 14K Yellow Gold igwD97K5
- $329.99 $97.00
Save: 71% off
- Diamond Bracelet 1/4 ct tw Round-cut Sterling Silver Huh1sVMb
- $349.99 $99.50
Save: 72% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K White Gold 8.5" ra8TKJIi
- $2,199.99 $90.00
Save: 96% off
- John Hardy Classic Chain Wrap Bracelet in Silver, Leather, Gemstone, Medium ZzMSvWui
- $495.00 $92.50
Save: 81% off
- Heart Charm Bracelet 10K Yellow Gold 7.25" Length txE1RJW8
- $399.99 $99.00
Save: 75% off
- Diamond Letter L Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold l2kThcKZ
- $299.99 $94.00
Save: 69% off
- Stella Valle Engagement Bangle Bracelet Box Brass/18K Yellow Gold-Plated wvYTTdVl
- $30.99 $24.79
Save: 20% off
- Tacori Link Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold 7.25" Length xvgKuCJH
- $490.00 $91.50
Save: 81% off












