Description
This elegant bolo bracelet features round diamonds totaling an impressive 4 carats in diamond weight, individually set in round 14K white gold links for an unbroken line of brilliance. Secured with an adjustable bolo clasp, the bracelet easily accommodates wrist sizes up to 9 inches in length. From the Brilliant Moments? collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- John Hardy Asli Classic Chain Link 6MM Box Chain Bracelet in Silver, Medium e8sT3UdN
- $795.00 $98.50
Save: 88% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link 5MM Station Bracelet in Silver, Gem, Large NP6hcNQ4
- $595.00 $95.00
Save: 84% off
- Mirror Bead Anklet 14K Two-Tone Gold u1dGACyX
- $229.99 $93.50
Save: 59% off
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" VkrU13Mt
- $899.99 $94.00
Save: 90% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver and 18K Gold, Large 5vbgJ1Iz
- $695.00 $97.00
Save: 86% off
- Men's Link Bracelet 1/2 ct tw Diamonds Stainless Steel 8.25" fNfc8rhq
- $899.99 $92.00
Save: 90% off
- Marco Dal Maso Men's Thin Red Leather Bracelet Sterling Silver 8" v6LY4kAU
- $138.00 $91.00
Save: 34% off
- Italia D'Oro Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" sd8hYquC
- $550.00 $93.50
Save: 83% off












