Description
On-trend and easy-to-wear, this elegant bracelet for her sparkles with brilliant round diamonds that alternate in size. The 14K white gold bracelet has a total diamond weight of 3 carats and is adjustable with the sliding bolo clasp. From the Brilliant Moments? collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Bolo |
Recommended Products
- Lab-Created Emerald & Lab-Created White Sapphire Bangle Bracelet 10K Yellow Gold/Stainless Steel x5N1EZeJ
- $899.99 $91.50
Save: 90% off
- Men's Diamond Bracelet 1/5 ct tw Round Black Ion-Plated Stainless Steel mAEJ0PTp
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Marco Dal Maso Ulysses Men's Wide Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 8" uU0BtJyK
- $550.00 $90.50
Save: 84% off
- Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8" dL6x3p23
- $999.99 $97.50
Save: 90% off
- Hollow Wheat Bolo Bracelet Sterling Silver ThUrQdvU
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Le Vian Sapphire Denim Ombre Bracelet with Diamonds 14K Vanilla Gold qGF9cx9N
- $2,650.00 $96.50
Save: 96% off
- Diamond Bypass Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Yellow Gold KaLf2Z7V
- $1,599.99 $93.50
Save: 94% off
- Men's Figaro Chain Bracelet Sterling Silver 8.9mm 8.5" KmyfuzBk
- $129.99 $95.00
Save: 27% off












