Description
Classic yet casual, this handsome box chain bracelet is intertwined with bold blue cord. Fashioned in stainless steel, the 8.5-inch chain secures in place with a magnetic clasp, and the links are approximately 10.0mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | White |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Blue |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Magnetic |
| Bracelet Chain Type | Box |
| Bracelet Width | 10 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 10 mm |
| Height | 10 mm |
| Clasp Type | Magnetic |
| Chain Type | Box |
Recommended Products
- Diamond Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SGCyuc7Q
- $2,299.99 $95.50
Save: 96% off
- Natural Blue Sapphire Eye Bracelet 1/6 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" 2zOlVjOK
- $899.99 $97.00
Save: 89% off
- Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver S1jts4v7
- $299.99 $98.00
Save: 67% off
- Ohio State University Anklet Sterling Silver 9" WhkdRd9W
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Beaded Anklet 14K White Gold MufnEDgg
- $329.99 $97.50
Save: 70% off
- Bangle Bracelet Sterling Silver/14K Gold CSQ1vieB
- $199.99 $96.00
Save: 52% off
- Bangle Bracelet Sterling Silver zvvyNBvf
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- MOM" Curb Bracelet 14K Yellow Gold 6.7" Adj. 2Fndl8kV
- $569.99 $97.00
Save: 83% off













