Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful West Virginia University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 16 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 16 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Amethyst Anklet Sterling Silver 9 Length JaWVE3eD
- $129.99 $94.00
Save: 28% off
- Vera Wang WISH Lab-Created Diamond Bracelet 6-1/2 ct tw Pear 14K White Gold 7" 3NsN4TRz
- $9,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1 ct tw Round 10K White Gold y784QGHI
- $1,899.99 $96.50
Save: 95% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Strawberry Gold UT2HHmtV
- $2,799.99 $94.50
Save: 97% off
- Lab-Created Emerald & Lab-Created White Sapphire Bangle Bracelet 10K Yellow Gold/Stainless Steel x5N1EZeJ
- $899.99 $91.50
Save: 90% off
- John Hardy Classic 2-Row Bracelet Black Rhodium/Sterling Silver gYXZ2ywF
- $750.00 $99.00
Save: 87% off
- Polished Cuff Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 4" Y3qZOfRs
- $3,799.99 $99.00
Save: 97% off
- Hammered Oval Bracelet Sterling Silver qTswadRq
- $99.99 $79.99
Save: 20% off












