Description
Stunning oval-cut lab-created blue sapphires decorate the chain of this extraordinary women's bracelet. Crafted in lustrous sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.7 mm |
| Height | 4.7 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Italia D'Oro Pierced Bangle Bracelet 14K Yellow Gold S1N2u3pj
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- Italia D'Oro Beaded Station Bracelet 14K Tri-Tone Gold MyG8TB5g
- $699.99 $98.00
Save: 86% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium QrU7Haz1
- $695.00 $90.00
Save: 87% off
- Natural Blue Sapphire Eye Bracelet 1/6 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" 2zOlVjOK
- $899.99 $97.00
Save: 89% off
- Valentino Chain Necklace/Bracelet Set 14K Yellow Gold 24" NPVQdL9b
- $999.99 $92.50
Save: 91% off
- John Hardy Chain 8.5MM Hinged Bangle, Silver, Hammered 18K Gold, Small nhptDZ1Y
- $2,200.00 $92.50
Save: 96% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link 21.5MM Cuff Sterling Silver yXL15a28
- $695.00 $98.00
Save: 86% off
- Rope Bracelet 14K Yellow Gold 8.5 Length KRPtG8u7
- $599.99 $93.00
Save: 84% off














