Description
Fiery round lab-created rubies alternate with vertical bars of round diamonds in this elegant bolo bracelet for her. Styled in sterling silver with a total diamond weight of 1/8 carat, the bracelet has round wheat chain sides that slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9.5 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 4.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Stella Valle Letter Q Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass xKZ3oZjh
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Paperclip Chain Necklace/Bracelet Set 14K Yellow Gold 24" ieAYem9z
- $1,099.99 $98.00
Save: 91% off
- Le Vian Natural Opal Bracelet 1/4 ct tw Diamonds 14K Honey Gold Ybflq3CX
- $1,539.99 $98.00
Save: 94% off
- Lab-Created Emerald Tennis Bracelet 10K Yellow Gold Ealhka3q
- $999.99 $95.00
Save: 90% off
- Tanzanite Bracelet White Topaz Sterling Silver fJcmc6Ts
- $399.99 $91.50
Save: 77% off
- Jared Atelier Diamond Bangle Bracelet 7-5/8 ct tw Princess 18K White Gold QR2S3xYr
- $33,000.00 $94.00
Save: 100% off
- Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 18K White Gold r267wwEy
- $8,499.99 $95.50
Save: 99% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link 6MM Box Bracelet in Silver, Medium HaFNrdH7
- $750.00 $98.50
Save: 87% off












