Description
A regal lab-created round ruby is flanked by shimmering diamond accents in this playful women's anklet. Fashioned in 10K yellow gold, the 9.5-inch curb chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 5 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Bracelet Width | 0.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 0.25 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Curb |
Recommended Products
- Men's Foxtail Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" HLAFVHOd
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Natural Sapphire Bracelet Diamond Accents Sterling Silver l5IUeaPz
- $199.99 $98.50
Save: 51% off
- Filigree Heart Anklet 14K Yellow Gold EC4FkO11
- $599.99 $95.00
Save: 84% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet 1/6 ct tw Diamonds Sterling Silver UENPThAt
- $1,195.00 $90.50
Save: 92% off
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Rose Gold 8" mKNpAwv0
- $1,149.99 $93.00
Save: 92% off
- High-Polish Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" PNmjQZ6p
- $2,799.99 $95.50
Save: 97% off
- Heart Bracelet 14K Yellow Gold GofLe5XD
- $229.99 $90.00
Save: 61% off
- Heart Diamond Accent Bolo Bracelet Sterling Silver/10K Gold 1CxhE1Vg
- $199.99 $92.50
Save: 54% off













