Description
Crafted in sterling silver, vibrant lab-created blue sapphire gemstones line the full length of this timeless women's bracelet. The 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.9 mm |
| Height | 3.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- John Hardy Bamboo Link Bracelet Sterling Silver 6.5" wgG9ME4L
- $295.00 $97.00
Save: 67% off
- Men's Link Chain Bracelet Stainless Steel 8.5" eXQDmvo7
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Round-cut Sterling Silver vg6VJTVL
- $199.99 $93.00
Save: 53% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" sM0X5y0s
- $599.99 $98.00
Save: 84% off
- Diamond Bangle Halo Bracelet 2 ct tw Round 14K Yellow Gold Zay0Hm95
- $4,999.99 $97.00
Save: 98% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 3 ct tw Round 14K Yellow Gold lSOd2l0c
- $2,999.99 $92.50
Save: 97% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Yellow Gold a5pk96M1
- $369.99 $96.50
Save: 74% off
- Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7 Length pxfDjwTG
- $999.99 $96.00
Save: 90% off












