Description
This handsome 8.5-inch men's foxtail chain bracelet features a row of bold, weathered black ion-plated stainless steel links. The 8.5-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Black |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Black |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Foxtail |
| Bracelet Width | 8.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 10 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Foxtail |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Heishi Bracelet Sterling Silver - Large YzPeXfF6
- $595.00 $92.50
Save: 84% off
- Beaded Infinity Anklet 14K Two-Tone Gold JAXRp4Ud
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Natural Ametrine & Natural White Topaz Paperclip Bolo Bracelet 10K Yellow Gold LgOB4HfS
- $750.00 $91.50
Save: 88% off
- Lab-Created Blue Sapphire & Lab-Created White Sapphire Tennis Bracelet Sterling Silver xcEfncNX
- $199.99 $96.00
Save: 52% off
- Rope Bracelet Sterling Silver SeNLEQoP
- $199.99 $94.50
Save: 53% off
- Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Length erMDDM4d
- $1,799.99 $96.00
Save: 95% off
- Love Knot Bangle Diamond Accent Sterling Silver/14K Gold p9ck57km
- $279.99 $94.50
Save: 66% off
- Filigree Heart Anklet 14K Yellow Gold EC4FkO11
- $599.99 $95.00
Save: 84% off















