Description
This handsome 8.5-inch men's foxtail chain bracelet features two stacked rows of stainless steel links accented with yellow ion-plating. The 8.5-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Foxtail |
| Bracelet Width | 8.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 13 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Foxtail |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold cdDOnMnv
- $4,499.99 $95.50
Save: 98% off
- Diamond XO Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 7" 0amMKVvU
- $3,499.99 $91.50
Save: 97% off
- Seven-Row Slip-on Bangle Sterling Silver k73dqn2s
- $149.99 $96.50
Save: 36% off
- University of Florida Leather Bracelet Sterling Silver 7" Nmlw7ptm
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold tXZ0qCBj
- $8,250.00 $95.50
Save: 99% off
- Le Vian Diamond Bracelet 2-3/8 ct tw 14K Vanilla Gold dVbDsD6l
- $14,248.00 $98.50
Save: 99% off
- Textured Stackable Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8" QnaLsojH
- $629.99 $90.50
Save: 86% off
- John Hardy Dot Hammered Link Bracelet Sterling Silver xQOdLssA
- $625.00 $99.50
Save: 84% off














