Description
Dynamic foxtail chains clad in black ion-plated stainless steel make up this extraordinary men's necklace and bracelet set. Fashioned in stainless steel, the foxtail chains secure in place with lobster clasps.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Setting Only | No |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Ion-Plated |
| Plating Colour | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Chain |
| Necklace Length | 22 inches |
| Necklace Extender Length | null |
| Necklace Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Foxtail |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Foxtail |
| Bracelet Width | 5 mm |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | J-BS8282SSBS-BI |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 5 mm |
| Height | 22 mm |
Recommended Products
- LALI Jewels Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K Yellow Gold lzByZGyT
- $179.99 $92.50
Save: 49% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Strawberry Gold SXBVg1uh
- $2,650.00 $90.50
Save: 97% off
- Le Vian Rose Spinel Bolo Bracelet 1/2 ct tw Diamonds 14K Gold X4HaWV16
- $4,499.99 $99.50
Save: 98% off
- Heart Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length naDkJUur
- $899.99 $91.50
Save: 90% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet 1/6 ct tw Diamonds Sterling Silver xi0vktfY
- $995.00 $97.00
Save: 90% off
- Men's Figaro Chain Bracelet Sterling Silver 8.9mm 8.5" KmyfuzBk
- $129.99 $95.00
Save: 27% off
- Diamond Tennis Bracelet 8 ct tw Round-cut 14K White Gold o1sP0JQZ
- $15,999.99 $97.00
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver 7.20" rtGtELjS
- $650.00 $94.00
Save: 86% off
















