Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this gorgeous women's tennis bracelet from the Brilliant Moments? collection. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 3 carats and the 7.25-inch bracelet secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.8 mm |
| Height | 2.55 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" hsAFaGky
- $1,149.99 $98.50
Save: 91% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver 7" uwIjRW6m
- $495.00 $94.00
Save: 81% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K Yellow Gold 8.5" 9VlLqHxZ
- $1,199.99 $96.00
Save: 92% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K White Gold KIdQAi9c
- $999.99 $90.00
Save: 91% off
- Teardrop Bangle 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver/14K Gold Csol92oU
- $349.99 $92.50
Save: 74% off
- Diamond Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SGCyuc7Q
- $2,299.99 $95.50
Save: 96% off
- Diamond Tennis Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K White Gold 7" kcx0NB0x
- $6,699.99 $93.50
Save: 99% off
- Hinged Bangle Bracelet Sterling Silver UZlMw3Oq
- $169.99 $93.50
Save: 45% off












