Description
Brilliant round diamonds alternate with shimmering baguette-cut diamonds along the entire length of this stunning women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is 1/2 carat and the 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 2.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.2 mm |
| Height | 2.2 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Infinity Symbol Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.5" q6OyjTsD
- $899.99 $90.50
Save: 90% off
- Wrapped Loop Bangle 14K Rose Gold Accents Sterling Silver BOscMiCS
- $299.99 $91.50
Save: 69% off
- Marco Dal Maso Men's Double Wrap Mixed Chain & Woven Brown Leather Bracelet Sterling Silver 8" xRPm5ito
- $409.00 $97.00
Save: 76% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 5/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55022764ZS 8GMTXMb1
- $2,690.00 $99.00
Save: 96% off
- Diamond Bracelet 3 ct tw Round-cut 14K Two-Tone Gold XM0vLJ2S
- $5,499.99 $93.50
Save: 98% off
- Marco Dal Maso Men's Double Black Leather Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 16" KWEghSS1
- $385.00 $90.00
Save: 77% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round-cut Sterling Silver EcqAowZT
- $649.99 $98.00
Save: 85% off
- Black & White Diamond Bolo Bracelet 5/8 ct tw 10K White Gold LY14xQrV
- $999.99 $98.00
Save: 90% off













