Description
Versatile and stylish, bold figaro links join together to form this handsome 8.9mm men's bracelet. Crafted in sterling silver, the 8.5-inch curb chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 8.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 8.9 mm |
| Height | 8.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Cultured Freshwater Pearl Dual Strand Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" civOKUdG
- $499.99 $98.50
Save: 80% off
- Marco Dal Maso Engraved Woven Brown Leather Bracelet Sterling Silver 8" HJV3ty0F
- $199.00 $97.50
Save: 51% off
- Men's Cuff Bracelet Stainless Steel YGDzfc7q
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Clemson University Anklet Sterling Silver 9" oPiwOroR
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Marco Dal Maso Men's Smooth Black Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" pZsOVNLG
- $197.00 $96.00
Save: 51% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" 1SH4ajRi
- $2,499.99 $90.50
Save: 96% off
- Puffed Heart Anklet 14K Tri-Color Gold UYSphRsU
- $299.99 $97.50
Save: 67% off












