Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this gorgeous women's tennis bracelet from the Brilliant Moments? collection. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 3 carats and the 7.25-inch bracelet secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.4 mm |
| Height | 2.55 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- John Hardy Cultured Freshwater Pearl Double Wrap Bracelet Sterling Silver 14" SA8XlhWy
- $695.00 $98.50
Save: 86% off
- 7 Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8" HuxX3BTF
- $2,399.90 $96.00
Save: 96% off
- Ribbon Twist Bangle 14K Rose Gold Accents Sterling Silver PGZhbM0s
- $209.99 $96.50
Save: 54% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Bezel-set Round Sterling Silver IaltEZip
- $1,499.99 $99.00
Save: 93% off
- John Hardy Bamboo Station Bracelet in Silver and Leather, Small tIf9pNj8
- $325.00 $90.50
Save: 72% off
- Heart Anklet 14K Two-Tone Gold P6mBCR2z
- $199.99 $95.00
Save: 52% off
- Men's Curb Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm 8" Mv0LnvGx
- $2,699.99 $99.00
Save: 96% off












