Description
Sleek smooth black leather cord entwines to create this distinct men's double wrap bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in black leather and oxidized sterling silver, the 16-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 16 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 16 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 3-3/4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 9pUUgJhH
- $11,980.00 $91.50
Save: 99% off
- LALI Jewels Natural Amethyst and Rhodolite Garnet Bracelet Diamond Accents 14K Yellow Gold 7" mf7OOows
- $699.99 $93.00
Save: 87% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver 7.20" rtGtELjS
- $650.00 $94.00
Save: 86% off
- Foxtail Chain Bracelet Two-Tone Stainless Steel 9" tsOuYYd8
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Weave Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" CDQr6HbF
- $1,399.99 $97.50
Save: 93% off
- John Hardy Classic Chain Pull Through Bracelet in Silver with Gemstone, Medium - Large C21moB8A
- $495.00 $97.00
Save: 80% off
- Le Vian Diamond Bangle Bracelet 2-1/3 ct tw Round 14K Strawberry Gold UdH9SH7A
- $5,999.99 $99.00
Save: 98% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver - Extra Large f8TtOHnq
- $1,550.00 $98.00
Save: 94% off












