Description
A regal lab-created round blue sapphire rests within a diamond-embellished flower in this playful women's anklet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 1/20 carat and the 9.5-inch curb chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Bracelet Width | 0.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 0.25 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Curb |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Natural Peridot Bolo Bracelet Sterling Silver, Small-Medium i3weZtlj
- $795.00 $91.00
Save: 89% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K White Gold ZrNiZI0p
- $649.99 $94.00
Save: 86% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round 14K White Gold FBgOAspy
- $5,299.99 $97.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Blackened Silver, Medium Rr39LNww
- $650.00 $95.00
Save: 85% off
- Round 3.6mm Franco Chain Bracelet 14K White Gold 8.5" gAoseuYO
- $3,499.99 $90.50
Save: 97% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Rose Gold 8.5" EnqnjyPx
- $4,499.99 $98.00
Save: 98% off
- Clemson University Anklet Sterling Silver 9" oPiwOroR
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 1-7/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55011916 SChShtSK
- $4,900.00 $94.50
Save: 98% off













