Description
Sparkling round diamonds graduating in size form the center of this elegant bolo bracelet from the Brilliant Moments? collection. Crafted of 14K white gold with a total diamond weight of 1 carat, the bracelet has round wheat chain sides that slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 4.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Kallati Multi-Sapphire Bangle Bracelet 1/20 ct tw Diamonds 14K Yellow Gold U9DfVQS7
- $2,199.99 $98.00
Save: 96% off
- High-Polish Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7" ovPVVVX4
- $1,799.99 $92.00
Save: 95% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Small pHfhhzcd
- $995.00 $93.00
Save: 91% off
- Le Vian Sapphire Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold ZSOonKLB
- $5,499.99 $91.50
Save: 98% off
- John Hardy Bamboo Bangle Bracelet Sterling Silver Medium 2xjWOlDn
- $1,395.00 $98.50
Save: 93% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" CZJqiIHn
- $499.99 $93.00
Save: 81% off
- Men's Beveled Curb Bracelet 14K Yellow Gold 12.0mm 8" EWSci51m
- $11,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Link Bracelet 14K White Gold 7.5" NxmLLD2x
- $849.99 $94.50
Save: 89% off












