Description
Nine brilliant round clusters of sparkling diamonds grace the center of this lovely bolo bracelet for her. Round wheat chain sides join the center and slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 8 inches. The bracelet is crafted of 14K white gold, and has a total diamond weight of 1 carat. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 5.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 5.2 mm |
| Height | 5.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Heart and Key Bracelet Sterling Silver OTVzFyBK
- $249.99 $98.50
Save: 61% off
- Shy Creation Sapphire Bracelet 1-1/5 cttw Diamonds 14K Gold SC555002679 hGR5gAeY
- $5,200.00 $97.00
Save: 98% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round 14K Rose Gold qCnIc2cG
- $2,499.99 $90.00
Save: 96% off
- Men's Brown Leather Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" g88pp2Uv
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Diamond Bangle Halo Bracelet 2 ct tw Round 14K Yellow Gold Zay0Hm95
- $4,999.99 $97.00
Save: 98% off
- Natural Onyx & Tsavorite Bracelet 1/3 ct tw Diamonds Sterling Silver Size Medium/Large 7APnvwNw
- $129.00 $103.20
Save: 20% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 8 ct tw Round 14K Yellow Gold tA5XzHXc
- $9,999.99 $99.50
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain Natural Citrine Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large fPjf79jH
- $795.00 $93.50
Save: 88% off













