Description
A bold statement of faith, a meaningful cross is trimmed in stylish brushed yellow gold ion-plated stainless and comes with a matching curb bracelet in this dynamic men's set. Fashioned in yellow gold ion-plated stainless steel, the chains secure in place with a lobster clasps.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Setting Only | No |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Gold-Tone |
| Metal Finish | Ion-Plated |
| Plating Colour | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion Necklace |
| Necklace Length | 24 inches |
| Necklace Extender Length | null |
| Necklace Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Box |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Bracelet Width | 55 mm |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | J-BS7601SSBS/GI |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 29 mm |
Recommended Products
- Natural Peridot & Lab-Created White Sapphire Line Bracelet Sterling Silver 7.25" XxEsB22B
- $299.99 $90.50
Save: 70% off
- John Hardy Classic Chain Natural Moonstone Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large 70BNcNUD
- $795.00 $92.00
Save: 88% off
- John Hardy Bamboo 4MM Bracelet in Silver, Medium utquwiGO
- $550.00 $90.00
Save: 84% off
- Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 9.5" 0P6fBUYs
- $3,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Circles Anklet 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver 5lOC8gE6
- $129.99 $92.50
Save: 29% off
- Mesh Bracelet Sterling Silver 3bxoSzQv
- $169.99 $91.50
Save: 46% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-3/4 ct tw 14K Strawberry Gold 6az2Jc8Z
- $6,999.99 $90.00
Save: 99% off
- Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" aP6U2DTd
- $3,999.99 $92.50
Save: 98% off
















