Description
Dazzling high-polish beads are embellished with brilliant round diamonds around the length of this stylish women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is 1/20 carat and the 7.25-inch cable chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Color | H |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 2.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.5 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Shy Creation Diamond Bracelet 5/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55008688 hFhpESJf
- $2,490.00 $98.50
Save: 96% off
- John Hardy Men's Curb Link Station Bracelet Sterling Silver - Medium UYcwNajC
- $1,500.00 $95.50
Save: 94% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/4 ct tw Round 10K Rose Gold qdUFO3eq
- $1,399.99 $99.00
Save: 93% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/2 ct tw Round 10K White Gold XH7YxykM
- $1,800.00 $93.00
Save: 95% off
- Men's High-Polish Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 8" 3rTJ4Txu
- $3,499.99 $93.50
Save: 97% off
- Italia D'Oro Rolo Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" DKNWOdft
- $629.99 $91.00
Save: 86% off
- Men's Chain Bracelet Tungsten/Black Ion-Plated Stainless Steel 2CCGUHDA
- $199.99 $90.00
Save: 55% off
- Hearts Desire Diamond Bracelet 2 ct tw Round 18K White Gold Zbdrsfa6
- $4,999.99 $95.50
Save: 98% off














