Description
Stunning oval-cut lab-created blue sapphires fill stations along this striking chain draped in shimmering lab-created white sapphires in this remarkable women's tennis bracelet. Fashioned in lustrous sterling silver, the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 5.00 X 3.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.5 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 3.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 3.5 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Curb Link Bracelet Sterling Silver, Medium esCbHmfS
- $725.00 $90.00
Save: 88% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 1/20 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55012775 16u1Ls3f
- $390.00 $98.50
Save: 75% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 9" I3jYutYu
- $9,499.99 $93.00
Save: 99% off
- Child's Heart Bracelet Sterling Silver w3dIeDsi
- $29.99 $23.99
Save: 20% off
- Valentino Chain Necklace/Bracelet Set 14K Yellow Gold 24" NPVQdL9b
- $999.99 $92.50
Save: 91% off
- Heart Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length Ws50HJY9
- $549.99 $93.50
Save: 83% off
- Diamond Bypass Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Yellow Gold KaLf2Z7V
- $1,599.99 $93.50
Save: 94% off
- Kallati Natural Tanzanite Bracelet 14K White Gold 7" wThXTCVj
- $2,999.99 $94.00
Save: 97% off















