Description
Ever stylish, this Figaro chain bracelet features 14K white gold links that are approximately 5.8mm in width. The 8.5-inch bracelet secures with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Figaro |
| Bracelet Width | 5.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 5.8 mm |
| Height | 5.8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Figaro |
Recommended Products
- John Hardy Dot Bracelet in Silver and 18K Gold, Large 5vbgJ1Iz
- $695.00 $97.00
Save: 86% off
- Le Vian Chocolate Ombre Bolo Bracelet 2 ct tw Diamonds 14K Gold WeGRMfd7
- $1,854.99 $97.50
Save: 95% off
- Sterling Silver Bangle 14K Rose Gold Accents c4MP1upB
- $349.99 $99.00
Save: 72% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 10K Rose Gold MoQAAkQj
- $1,399.99 $93.00
Save: 93% off
- Men's Cross Necklace & Bracelet Set Stainless Steel ILtzqfhT
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold y7YXep7z
- $1,899.99 $92.50
Save: 95% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 7/8 ct tw Round 10K White Gold sXJhV1SA
- $799.99 $92.50
Save: 88% off












