Description
Wonderfully sophisticated, this Figaro chain bracelet is perfect alone or layered with other bracelets. Fashioned in sterling silver, the 7-inch chain secures in place with a lobster clasp and the chain is approximately 2.85mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Figaro |
| Bracelet Width | 2.85 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 2.85 mm |
| Height | 2.85 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Figaro |
Recommended Products
- Polished Mesh Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" DwZRdmkf
- $1,699.99 $92.50
Save: 95% off
- Le Vian Sapphire Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold ZSOonKLB
- $5,499.99 $91.50
Save: 98% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Black/White Sterling Silver TUQWvkMF
- $249.99 $95.50
Save: 62% off
- Wrap Bracelet Stainless Steel Leather VzYrC3sC
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Paperclip/Rolo Heart Bracelet 14K Yellow Gold 7.3" JASfvY1y
- $269.99 $92.50
Save: 66% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 0zmNY0vn
- $799.99 $92.50
Save: 88% off
- Paper Clip Chain Bracelet 14K White Gold 7.25" 0YYXS6iF
- $329.99 $92.50
Save: 72% off
- Diamond Bangle Bracelet 1-7/8 ct tw Round 14K White Gold 7" KNLfZQhI
- $6,100.00 $95.50
Save: 98% off












