Description
Dazzling round-cut lab-created blue sapphires are haloed by shimmering lab-created white sapphires in this alluring women's tennis bracelet. Fashioned in lustrous sterling silver, the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3.50 X 3.50 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.75 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 7.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's Curb Chain Necklace/Bracelet Set Stainless Steel aLpGJjiz
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Le Vian Chocolate Diamonds Bolo Bracelet 2 ct tw 14K Honey Gold O4iv1EaB
- $3,499.99 $91.50
Save: 97% off
- Beaded Station Bracelet 14K Rose Gold 7.5" Adj. BTudXKs2
- $229.99 $95.50
Save: 58% off
- Diamond Tennis Bracelet 8 ct tw Round 14K White Gold oAT4Sd2w
- $13,250.00 $98.50
Save: 99% off
- Le Vian Natural Blue Sapphire Bolo Bracelet 1/5 ct tw Diamonds 14K Vanilla Gold EOzRuDji
- $3,999.99 $98.00
Save: 98% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 2 ct tw Round 10K Yellow Gold 9gb5odAu
- $1,699.99 $98.50
Save: 94% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet in Silver, Large momFscdL
- $495.00 $92.50
Save: 81% off
- 1933 by Esquire Men's Natural Blue Tiger's Eye & Natural Onyx Bracelet Sterling Silver drr5ZmrX
- $249.00 $93.50
Save: 62% off















