Description
Round amethysts and stacked round diamonds add color and sparkle to the center of this stylish bolo bracelet. Round wheat chain sides join the center and slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. Crafted of sterling silver, the bracelet has a total diamond weight of 1/8 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 04EPNDuL
- $3,700.00 $98.50
Save: 97% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold STJc0Smo
- $1,899.99 $90.00
Save: 95% off
- Diamond Cuban Link Bracelet 2-7/8 ct tw Round 10K White Gold 7" lvHUvPXN
- $4,699.99 $96.50
Save: 98% off
- Le Vian Diamond Bangle Bracelet 2-3/4 ct tw Round 14K Vanilla Gold 7" qApLHRMO
- $3,499.99 $98.00
Save: 97% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 2 ct tw Round 10K Rose Gold pthcV4si
- $1,699.99 $90.00
Save: 95% off
- Diamond Twisted Bangle Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold JQLouZO8
- $6,499.99 $93.00
Save: 99% off
- Marco Dal Maso Ulysses Men's Wide Bracelet Sterling Silver 8" etwPkAC7
- $469.00 $95.00
Save: 80% off
- Diamond Infinity Bolo Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver Irryonjn
- $199.99 $93.00
Save: 53% off












