Description
Graceful 10K yellow gold swirls embrace three round diamonds in the center of this pretty bolo bracelet. Styled in sterling silver, the bracelet has round wheat chain sides that slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The diamonds total 1/10 carat in weight.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Two-Tone |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 6.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 6.7 mm |
| Height | 6.7 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Fancy San Marco Bracelet Sterling Silver Pul5qsH8
- $199.99 $99.50
Save: 50% off
- Heart Bolo Bracelet 10K Yellow Gold B90HqNG0
- $249.99 $92.50
Save: 63% off
- Diamond Bypass Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Yellow Gold KaLf2Z7V
- $1,599.99 $93.50
Save: 94% off
- Italia D'Oro Diamond-Cut Bolo Bracelet 14K Yellow Gold w4aeHJbs
- $999.99 $91.00
Save: 91% off
- Diamond Curb Bracelet 1 1/5 ct tw Round 10K Yellow Gold tnPXBDMg
- $3,699.99 $91.00
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Curb Link Bracelet Sterling Silver, Medium esCbHmfS
- $725.00 $90.00
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K Gold, Large itlJP3Ss
- $2,850.00 $90.00
Save: 97% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Yellow Gold vgMU5udd
- $1,999.99 $91.00
Save: 95% off












