Description
Brilliant round diamonds envelop the length of this sophisticated women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 3-1/2 carats and the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3-1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 2.39 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 2.39 mm |
| Height | 2.45 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver WLqxLgAM
- $650.00 $98.50
Save: 85% off
- Textured Stackable Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8" QnaLsojH
- $629.99 $90.50
Save: 86% off
- Diamond Bracelet 1-1/2 ct tw Round-cut 14K White Gold VfPqsg5c
- $2,799.99 $98.00
Save: 96% off
- Natural Lavender Jade Anklet Sterling Silver 9" 3fiBym7e
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Marco Dal Maso Men's Box Chain Bracelet Sterling Silver/18K Rose-Gold Plated 8" 11WuK9Nx
- $308.00 $93.50
Save: 70% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold DEpbS5kI
- $2,999.99 $98.00
Save: 97% off
- John Hardy Legends Naga 10MM Station Bracelet in Silver, Leather, Small dTdVRyCL
- $595.00 $90.00
Save: 85% off
- Men's Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 10.3mm 9" Dlgt3gE6
- $7,699.99 $91.00
Save: 99% off












