Description
Clusters of dazzling baguette-cut diamonds are embraced by fiery round diamonds in this stunning woman's tennis bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 3-1/2 carats and the 7.5-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3-1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 2.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 2.8 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Paperclip/Rolo Heart Bracelet 14K Yellow Gold 7.3" JASfvY1y
- $269.99 $92.50
Save: 66% off
- Men's Blue Cord & Box Chain Bracelet Ion-Plated Stainless Steel 8.5" qg83u4zL
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-3/4 ct tw 14K Strawberry Gold 6az2Jc8Z
- $6,999.99 $90.00
Save: 99% off
- Circle Bangle Sterling Silver 14K Rose Gold Accents VpPRG75v
- $499.99 $90.50
Save: 82% off
- Heart Link Bracelet Sterling Silver ErU1HDZe
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- High-Polish Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" oqtkJN7r
- $1,299.99 $92.50
Save: 93% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold QFhWG5Ob
- $7,999.99 $94.50
Save: 99% off
- 1933 by Esquire Curb Link Bracelet Sterling Silver O6XgeZxo
- $495.00 $93.50
Save: 81% off












