Description
Display your collegiate pride for all to see with this meaningful University of Iowa bar bolo bracelet. Fashioned in sterling silver, the 9-inch bracelet secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 38 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Natural Pink Tourmaline Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large OPH9j7mu
- $995.00 $90.00
Save: 91% off
- High-Polish San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" OLO6c4Im
- $1,699.99 $97.50
Save: 94% off
- Men's Natural Onyx Dad Bracelet 1/20 ct tw Diamonds Ion-Plated Stainless Steel 8.5" 7MSZvBsd
- $149.99 $92.50
Save: 38% off
- Men's Polished Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold v2tKIG0B
- $2,999.99 $92.50
Save: 97% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver, Medium fXAnfxvD
- $450.00 $94.50
Save: 79% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Medium s3vvyVO2
- $995.00 $97.00
Save: 90% off
- Men's Link Bracelet Blue & Black Stainless Steel 8.5" p7zvHCfZ
- $149.99 $95.50
Save: 36% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round-cut 10K White Gold DzUiqR3Q
- $1,749.99 $94.00
Save: 95% off













