Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful University of Iowa leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 13 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 13 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Lab-Created Sapphire Bracelet 3/4 ct tw Diamonds 14K White Gold QhCO1fAz
- $2,999.99 $93.50
Save: 97% off
- Scripted Monogram Bracelet Eo4d8Nys
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Blackened Silver, Small lhNSvbUb
- $695.00 $98.00
Save: 86% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Bezel-set Round Sterling Silver IaltEZip
- $1,499.99 $99.00
Save: 93% off
- LOVE" Curb Bracelet 14K Rose Gold 6.6" Adj. TQLq4avU
- $599.99 $99.50
Save: 83% off
- Men's Diamond Bracelet 1-1/3 ct tw Princess 10K Yellow Gold p2w1HBkw
- $3,149.99 $97.00
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain Natural Pink Tourmaline Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large OPH9j7mu
- $995.00 $90.00
Save: 91% off
- Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" UKgOI2C2
- $1,299.99 $93.00
Save: 93% off












