Description
Shimmering round diamonds accent sterling silver heart motifs that alternate with 10K rose gold hearts in the center of this stylish bolo bracelet for her. Round wheat chain sides join the center and slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Metal 2 Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 7.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Lab-Created Ruby Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver nrokYBUT
- $399.99 $97.00
Save: 76% off
- Italia D'Oro Pierced Bangle Bracelet 14K Yellow Gold S1N2u3pj
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- Men's Paperclip Bracelet Sterling Silver/14K Yellow Gold-Plated 8.47" LbmXJzf1
- $499.99 $98.00
Save: 80% off
- Marco Dal Maso Men's Mixed Chain & Woven Green Leather Bracelet Sterling Silver 8" 7v1zRa9z
- $332.00 $96.00
Save: 71% off
- Scripted Monogram Bracelet Wr1U0G87
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Cuff Bracelet Stainless Steel YGDzfc7q
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Bracelet in Blackened Silver, Medium KzbP5tBK
- $825.00 $98.50
Save: 88% off
- Cuff Bracelet Sterling Silver uAIOqzAQ
- $179.99 $90.00
Save: 50% off












