Description
Brilliant round diamonds line striking angular links in this spectacular women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Micro-Set |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 10 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 10 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Diamond Arrow Bracelet 1/20 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" 9Hkjwi2v
- $519.99 $98.00
Save: 81% off
- Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K White Gold SUynXLgQ
- $18,250.00 $92.50
Save: 99% off
- Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8" 6qCKVxss
- $1,399.99 $98.00
Save: 93% off
- Diamond Swirl Bolo Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver 5Mga0QQi
- $209.99 $94.00
Save: 55% off
- Stackable Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8" byucrZpz
- $529.99 $94.00
Save: 82% off
- Kallati Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.5" YA9jCQEy
- $2,499.99 $93.50
Save: 96% off
- Oval Station Bracelet 14K Tri-Color Gold 7.25" Length YYTH9dMZ
- $479.99 $96.50
Save: 80% off
- Men's High-Polish Link Chain Bracelet 14K White Gold 9" MLZY3fvR
- $3,999.99 $95.00
Save: 98% off












