Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this incomparable women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 5 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 3.65 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.65 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's Flat Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 6.5mm 8.25" RdjKeWWo
- $2,999.99 $99.50
Save: 97% off
- Link Bracelet 14K Two-tone Gold oN4UwDOX
- $1,799.99 $92.50
Save: 95% off
- John Hardy Classic Chain Station Bracelet Sterling Silver jYcAwVht
- $995.00 $95.50
Save: 90% off
- Paperclip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" Sc3FCOx4
- $1,749.99 $91.50
Save: 95% off
- Diamond Tennis Bracelet 7 carats tw Round 14K White Gold JcFqlJ7K
- $10,999.99 $92.50
Save: 99% off
- Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7 Length pxfDjwTG
- $999.99 $96.00
Save: 90% off
- Double Curb Link Bracelet 10K Yellow Gold 8.5" Length T6x6L1sZ
- $699.99 $99.00
Save: 86% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold DEpbS5kI
- $2,999.99 $98.00
Save: 97% off












