Description
Clusters of striking round and baguette-cut diamonds are haloed by fiery round diamonds in this sensational woman's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold k6AaNGxk
- $6,799.99 $97.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-3/8 ct tw Round 10K Yellow Gold Ss81Y5ZZ
- $1,199.99 $93.00
Save: 92% off
- John Hardy Men's Classic Chain Hook Bracelet Sterling Silver 6mm 7.76" 2kN0ek0Y
- $695.00 $96.00
Save: 86% off
- Cross Plaque ID Bracelet 14K yellow Gold 6" O7TuqVFB
- $199.99 $99.00
Save: 50% off
- Pnina Tornai Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 14K Rose Gold 7" Lpa3iKtL
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Pink Matte Ceramic Over Brass EmpIL4eD
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- John Hardy Bamboo 4MM Bracelet in Silver, Medium utquwiGO
- $550.00 $90.00
Save: 84% off
- LALI Jewels Cultured Freshwater Pearl Wire Wrap Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 25.5" 4rrfwZBz
- $199.99 $94.00
Save: 53% off












